Finansų rinka

finansu rinkaFinansų rinka Lietuvoje vis labiau yra ribojama įstatymų – norima kuo labiau kontroliuoti atsiskaitymą už tam tikras prekes ar paslaugas. Svarbu tai, kad nemažai daliai žmonių šie pokyčiai nelabai tinka, nes vieni teigia, kad iš to lobsta komerciniai bankai, o kitiems tiesiog nėra malonu žinoti, kad jų sandoriai yra sudarinėjami stebint valstybei. Šiuo metu yra nemažai apribojimų, o taip pat ateityje yra numatoma ir kitų pokyčių, kurie labiau kontroliuos šešėlinę rinką. Apžvelkime, kuo šiuo metu pasižymi misų finansų rinka.

Bankai siekia priversti tiek žmones, tiek ir fizinius asmenis pinigus mokėti bankiniais pavedimais, o ne grynaisiais. Kodėl taip yra ir kam tai naudinga? Pirmiausia, jeigu kiekvienas žmogus ar įmonė pinginius sandorius atliks banko pavedimais, tai pirmiausia iš to pasipelnys būtent bankai. Jiems bus atseikėti tam tikri mokesčiai, o vienas iš jų – pervedimo. Svarbu pabrėžti, kad neretai pervedimo mokesčiai yra mokami net ir nuo sumos t.y. jums neužtenka mokėti simbolinio mokesčio už atliktą banko pavedimą – jeigu viršijate sutartyje nurodytą limitą, gali tekti sumokėti ir didesnį mokestį, kuris yra nustatomas procentine išraiška. Piniginiai sandoriai banko pavedimais nepriverčia bankų didinti darbo galios, net gi atvirkščiai – tokiais pavedimais yra sutaupoma nemažai pinigų darbuotojų išlaikymo atžvilgiu t.y. kuo daugiau pavedimų bus atliekama bankiniais pavedimais (internetu), tuo mažiau darbo teks bankų darbuotojams, o tai gali privesti ir prie etatų mažinimo. Pinigų pervedimas internetu yra akcentuojamas todėl, kad bankai tuo siekia sumažinti savo patiriamas išlaidas darbuotojų samdymui – visgi geriau, kad visus darbus atlieka automatinės sistemos, o ne žmonės, kuriems tenka mokėti atlyginimus.

Finansų rinka yra kontroliuojama ir todėl, kad skatinama užsiimti teisėta veikla – nemažai grynųjų pinigų mokėjimų yra atliekami nežinant tam tikroms institucijoms – taip nuslepiami mokesčiai, todėl valstybei yra naudinga, kad kiekvienas pavedimas būtų atliekamas matant bankinėms institucijoms – biudžetą papildys didesnės pinigų sumos ir bus sumažinta šešėlinė veikla, kuria Lietuvoje užsiima nemažai žmonių.

Pinigų pervedimai internetu yra geriausias būdas kontroliuoti asmenų veiklą bei papildyti valstybės biudžetą papildomomis lėšomis, todėl nereikėtų nustebti, jeigu artimiausiu metu bankų padaliniuose kils aptarnavimo kainos.