Keli patarimai, kaip išmokyti vaikus tvarkytis

Tvarka namuose
Išmėtyti žaislai aplinkui, triukšmas ir chaosas jūsų namuose? Jūsų pradinukas net iki šiol pyksta, kuomet paprašote jo susitvarkyti savo kambarį? Rėkimas bandant perauklėti vaiką tikrai nepadės – kartais tėvai patys padaro didžiulę paslaugą vaikui nuo pat mažumės tvarkydami jo žaislus už jį taip nesupažindinant su esmine taisykle – kiekvienas daiktas turi būti savo vietoje. Net jei jūsų dešimtmetis vaikas tam prieštarauja, jūs vis dar galite tai pakeisti.

Kiekvienas mokyklinio amžiaus vaikas privalo striukę, batus ir kuprinę padėti į vietą. Jūsų vaikas, vos tik grįžęs iš mokyklos skuba žiūrėti filmukų per televizorių, o jūs – pakabinti jo numestą paltą, padėti batus į batų dėžę ir pakelti numestą kuprinę po stalu? Šį jūsų įprotį būtina pamiršti – kiekvieną kartą vos grįžus vaikui iš mokyklos, parodykite kur dėti batus, kuprinę ir kur pakabinti striukę. Žinoma, tai skamba gana juokingai, o jūsų vaikas gali aiškinti, kad žino daiktų vietą. Tačiau laikykitės savo pozicijos – gali būti, kad prireiks keleto savaičių, kol pats vaikas pradės tvarkingai padėti savo daiktus į vietą, bet dėl to verta pasistengti. Taip pat, kai kiekvieną kartą taip skrupulingai aiškinsite, kur yra tam tikrų daiktų vieta, ilgainiui jums nusibos, tačiau svarbiausia yra kartoti – po tam tikro laiko to nebereikės daryti, nes jūsų vaikas tai prisimins ir be jūsų pagalbos.

Jūsų vaikas zyzė prašydamas nupirkti konstruktorių, bet šis jau yra numestas jūsų namuose? Pabandykite paslėpti šį žaislą nuo vaiko – gali būti, kad jis pasiges savo konstruktoriaus ir ims ieškoti. Nepamirškite vos tik pamačiusi, kad taip ilgai prašytas daiktas vos po vieno karto numetamas, priminti vaikui padėti jį į vietą – tik tuomet, kai yra nepaklūstama, neskubėkite jo barti, verčiau stebėkite ką jis darys vėliau, tik po to paslėpkite daiktą. Greičiausiai šio žaislo jūsų vaikas pasiges ir ims ieškoti – tik tuomet galite „netikėtai“ jį atrasti kur nors paslėptą ir vėl grąžinti vaikui. Netikėtai praradus žaislą vaikas supras, kad daug geriau yra laikyti jį savo vietoje nei turėti kažkur numetus.

Nešvarūs drabužiai turi būti dedami į skalbinių dėžę. Vaikai – tiek berniukai, tiek ir mergaitės – dažnai palieka nešvarius drabužius pirmoje po ranka pasitaikiusioje vietoje – po lova, ant sofos ar stalo, tačiau jokiu būdu ne skalbinių dėžėje. Ką daryti, kad to nebūtų? Bandykite kiekvieną kartą parodyti kur dėti nešvarius drabužius. Kartojimas, kad „štai, čia skalbinių dėžė, todėl būtų smagu, jei nešvarius rūbelius dėtum būtent į ją“, gali būti erzinantis, bet veiksmingas. Dažniausiai vaikai įsimena tam tikrus dalykus tik itin dažnai pakartojus, todėl jiems nusibos kiekvieną kartą girdėti tą pačią frazę iš jūsų lūpų. Be to, rodykite gerą pavyzdį ir jūs – esant progai parodykite, kad nepamirštate savo nešvarias kojines ar megztinį dėti į skalbinių dėžę.

Vaikai ne itin mėgsta tvarką ir yra linkę maištauti, todėl labai svarbu jiems kaskart priminti, ką reikėtų daryti. Nepamirškite kiekvieną kartą jo pagirti susitvarkius – tam tikras paskatinimas vers jį pasijusti svarbiu ir parodys, kad jūs vertinate jo pastangas tvarkantis. Svarbiausia yra tai, kad jei jums pavyks vaiką išmokyti tvarkos, tuomet tai jam išliks visam gyvenimui. Taigi, jei turite mergaitę, užaugusi ji puikiai žinos, kaip organizuoti tvarką savo drabužių spintoje ir niekuomet neišmėtys naudojamų kosmetikos priemonių. O tuo atveju, jei auginate berniuką, tapęs tikru vyru, jis puikiai žinos, kad visi jo naudojami irankiai turi būti tvarkingai sudėlioti savo vietose tam, kad nepasimestų, netrukdytų kitiems ir visuomet galėtų pagelbėti sprendžiant įvairius buities klausimus.