Paminklai: jų priežiūra ir atnaujinimas

PaminklaiKasmet artėjant Vėlinėms bei visų Šventųjų dienai žmonės skuba tvarkyti artimųjų kapų. Deja, dažnai metų eigoje priežiūros būna skiriama per mažai, tad pagaliau apsilankius kapinėse gali pasitikti ne pats geriausias vaizdas. Paminklas gali būti ne tik paslėptas per vasarą suvešėjusių žolių, apkritęs medžių lapais, bet ir pasidengęs samanomis ar dar blogiau – apgadintas. Priklausomai nuo esamos būklės, paminklai gali būti atnaujinami savarankiškai, o kartais tam prireikia ir specialisto. Panagrinėkime, ką derėtų daryti, norint artimojo amžino poilsio vietą žyminčiam antkapiui vėl suteikti puikią išvaizdą.

Jei paminklas paveiktas tik aplinkos veiksnių – šiek tiek apsamanojęs ir išpurvintas, jį puikiausiai galite išvalyti ir patys. Tereikia kelių žingsnių:

  • Jums prireiks tvirto, valymui skirto šepečio. Sudrėkinkite jį vandeniu ir sukamaisiais judesiais valykite juo paminklo paviršių nuo viršaus. Taip pašalinsite susikaupusius nešvarumus, purvą, samanas, dulkes ir organines daleles. Kad apsaugotumėte rankas, patartina dėvėti pirštines, taip pat burną galite apsirišti skarele – taip į ją nepateks dulkės.
  • Tuomet paminklą švariai nuplaukite vandeniu.
  • Trečias žingsnis – antkapio nušveitimas jonizuojančių molekulių neturinčiu šveitikliu, kurio galite įsigyti buitinių prekių parduotuvėje. Atskiedę valiklį vandeniu ir juo suvilgę šepetį, dar sykį nušveiskite paminklą, o vėliau perliekite vandeniu.
  • Jei nešvarumų pašalinti vis dar nepavyko, pasigaminkite amoniako tirpalą. Tereikia vieną puodelį amoniako atskiesti keturiais litrais vandens. Šiuo mišiniu taip pat šveiskite paminklą su šepečiu, tai padės pašalinti organines liekanas. Po valymo leiskite tirpalui veikti dar apie dešimt minučių, tik tuomet nuplaukite jį vandeniu.
  • Spalvą pakeitusį bei dėmėtą marmurinį antkapį pašviesinti galite kalcio hipochlorito tirpalu. Jam pasigaminti prireiks šimto gramų kalcio hipochlorito miltelių ir keturių litrų vandens. Jums vėlgi prireiks valymo šepečio ir šveitimo įgūdžių.

Deja, kartais paminklai būna per smarkiai pažeisti – ilgai neprižiūrimas akmuo gali būti paveiktas aplinkos veiksnių, jo paviršius pakisti, o iškalti užrašai tapti sunkiai įskaitomi. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į paminklų gaminimo specialistus, kurie užsiima ir jų atnaujinimu. Akmendirbiai atnaujina paminklus, graviruoja naujas raides arba pergraviruoja senąsias, poliruoja antkapinių ir paminklų granitą tam, kad akmuo išliktų nepakitęs kaip galima ilgiau.

Nepamirškite, kad paminklų priežiūra – tai pagarba jau išėjusiems. Tad geriau rūpintis antkapiais, o ne vėliau bandyti juos atnaujinti.